Kajakarstwo dla seniora
  • Dodano:

    8 września 2014

  • Przez:
  • Kategorie:Forma
  • Komentarze:

    5

Kajakarstwo gwarantuje wszechstronną aktywność fizyczną, a to przecież jeden z  podstawowych warunków zachowania sprawności przez długie lata. Najlepszym dowodem na to jest kondycja seniorów uprawiających kajakarstwo.

Ruch to zdrowie – często jednak pełne zrozumienie tej oczywistej prawdy  nadchodzi zwykle dopiero wtedy, gdy ciało zaczyna wysyłać mocne sygnały, domagając się wprowadzenia zmian.

Coś boli, wzdyma, trudno się schylić, wejść bez zadyszki po schodach,  pojawia się ogólne zmęczenie i apatia.

Bierny i pozorny wypoczynek przed telewizorem, komputerem czy przy grillu  nie przynosi ulgi i tylko na chwilę zagłusza faktyczne potrzeby organizmu. Zażywanie leków, w dodatku bez konsultacji z farmaceutą lub lekarzem, to przejściowe rozwiązanie, podobne do gaszenia wielkiego pożaru cienką stróżką wody.

Idealnie byłoby nie dopuszczać do powstania alarmowej sytuacji, a ruch i świadomy styl życia uczynić naszym naturalnym, niezauważalnym towarzyszem, nawykiem wyrabianym od najmłodszych lat.

Zdrowe zmiany

Nigdy nie jest za późno, by je wprowadzić. Jednym ze sposobów na dobre samopoczucie jest kajakarstwo rekreacyjne.

Turystyka kajakowa to  proste i sprawdzone rozwiązanie, sport przynoszący wiele korzyści dla ciała i ducha, przygoda na całe życie, którą można rozpocząć w każdym wieku, praktycznie bez względu na stan zdrowia czy zasobność portfela.

Podczas wiosłowania kształtujemy sylwetkę – pracują nie tylko ramiona, ale cały tułów i  nawet nogi, dotlenia się organizm, reguluje przemiana materii. Liczy się tu nie tyle siła, co odpowiednia technika wiosłowania, którą  można opanować stosunkowo szybko. Wpływając w sam środek lasu, dotykamy natury. Cisza i zieleń uspokajają umysł.

zdjęcie: Rene

Kajakarstwo w samym sercu przyrody zdjęcie: Rene

Najlepszym dowodem na to, że kajakarstwo przynosi pozytywne efekty, jest świetna kondycja polskiego kajakarza i podróżnika, Aleksandra Doby, który w wieku 65- 67 lat przepłynął Ocean Atlantycki: z Afryki do Ameryki Południowej i dwukrotnie dłuższą trasą- z Europy do Ameryki Północnej.

W równie doskonałej formie są uczestnicy Międzynarodowego Spływu Kajakowego na Odrze, z którymi spotkałam się w czerwcu na jednym z etapów. Większość z nich to seniorzy, najstarszy miał 80 lat.

W tegorocznym, jubileuszowym dziesiątym spływie (odbywają się one co dwa lata pod hasłem „Odra- rzeka, która łączy”) wzięły udział 93 osoby z Polski, Niemiec i Holandii. W ciągu dwóch tygodni pokonały trasę 514 km z Wrocławia do Szczecina.

Typ seniora-kajakarza znacznie różni się od jego metrykalnego odpowiednika z kolejki w przychodni- rzadziej choruje, nie narzeka, częściej się uśmiecha, a przemijanie zdaje się go traktować łagodniej.

Po kilku etapach forma wciąż dopisuje

Typ seniora kajakarza- energia i kondycja zdjęcie: Michał

Pan Krzysztof  Uściński, organizator i komandor spływu na Odrze ze strony polskiej, oprócz pływania kajakiem od lat biega i jeździ na rowerze. Podczas treningów często zaczepiają go starsi ludzie, gratulują kondycji, stwierdzając, że gdyby byli w jego wieku, też chętnie uprawialiby jakiś sport. Często okazuje się jednak, że rozmówca jest młodszy od pana Krzysztofa… „W Polsce ludzie szybko wyrastają z aktywności fizycznej” – stwierdza z ubolewaniem. Wymówką są  obowiązki, praca, dom, rodzina.

Szkoda, bo naukowcy są zgodni – ruch to źródło młodości, trzeba więc z niego czerpać jak najdłużej.

W tym roku spływ Wrocław- Szczecin dofinansował tylko jeden sponsor- firma prywatna. W Polsce instytucje publiczne chętniej inwestują w spektakularne medialnie imprezy, ostatnio w te związane z piłką nożną. Przeciętny Kowalski jako bierny kibic nie zyskuje niestety przez to zbyt wiele dla swego zdrowia. Może tylko przyglądać się wyczynom zawodowych sportowców z perspektywy miejsca na trybunie czy  kanapie.

Seniorzy o spływie

Kajakarstwo to zdrowie

Pan Janusz potwierdza: „Kajakarstwo to zdrowie” zdjęcie: Michał

Kajakarstwo może być skuteczną formą rehabilitacji. Pan Janusz, który doznał poważnych obrażeń w wypadku samochodowym, twierdzi, że to właśnie wiosłowanie zapewniło mu cudowny powrót do zdrowia i umożliwiło dożycie w dobrej kondycji 70 lat.

Kajakarstwo gwarantuje zdrowie

Pani Jutta regularnie pływa kajakiem i czuje się świetnie zdjęcie: Michał

Pani Jutta, uczestniczka spływu z Niemiec, przeszła operację i ma protezę biodra, ale – jak mówi z uśmiechem – wciąż posiada sprawne ręce, co pozwala jej pokonać w ciągu roku do 4000 km wodnym szlakiem. Kajakiem pływa regularnie, nawet w zimie, dopóki rzeka całkiem nie zamarznie. Dzięki temu czuje się świetnie.

Seniorzy podkreślają także kolejny ważny dla nich aspekt kajakarstwa, jakim jest kontakt z przyrodą. Niektóre miejsca na Odrze są  wciąż prawie dzikie, a zwierzęta i ptaki znajdują się na wyciągnięcie wiosła.

Bocian nad Odrą

Ptactwo nad Odrą zdjęcie: Rene

Zwierzęta na wyciągnięcie wiosła zdjęcie: Rene

Równie cenna jest możliwość przebywania w serdecznym i wesołym towarzystwie. Wieczorami siedząc przy ognisku można wspólnie pośpiewać. Nie brakuje także atrakcji turystycznych, poznawania nowych miejsc i kraju sąsiada. Program przewiduje bowiem zwiedzanie zabytków Wrocławia, Frankfurtu nad Odrą, Parku Narodowego „Dolna Odra” w Criewen czy Szczecina.

Zabytki nad Odrą

Zabytkowa skrzynka na listy we Frankfurcie nad Odrą zdjęcie: Rene

Styl życia kajakarzy

Podczas naszego spotkania uczestnicy spływu na Odrze wypełnili przygotowane przeze mnie ankiety na temat ich stylu życia. Wynika z nich, że seniorzy spędzają czas w sposób bardzo aktywny. Uprawiają kajakarstwo, jeżdżą  rowerem, często pracują w ogrodzie. Większość z nich od najmłodszych lat uprawiała jakiś sport.  Przemieszczają się głównie na piechotę lub rowerem. Jedzą prawie codziennie owoce i warzywa, rzadziej mięso – słodycze chętnie, lecz z umiarem. Alkohol spożywają od czasu do czasu i nie palą papierosów. Rzadko bądź wcale sięgają po jedzenie typu fast food, po dania gotowe i słone przekąski (chipsy, paluszki). Jedna trzecia uczestników spływu stosuje suplementy diety – głównie magnez.

Kajakarstwo to zdrowie

Przeprawa przez śluzę w Eisenhüttenstadt zdjęcie: Rene

Od czego zacząć?

Jeśli ktoś właśnie zainteresował się kajakarstwem, to na pewno znajdzie wiele możliwości, żeby ten rodzaj turystyki wypróbować. Nie trzeba zaraz inwestować we własny sprzęt. Istnieje wiele klubów kajakowych, w których można popływać za niewielkie pieniądze, korzystając z pomocy doświadczonych osób. Przykładem jest Fundacja Promocji Rekreacji „KIM” organizująca np. darmowe zajęcia dla seniorów, w tym spływy kajakowe.

Dla wielu ludzi zetknięcie się z dużą grupą starszych osób może przypominać o przemijaniu i niekontrolowanym upływie czasu. Dla mnie kontakt z uśmiechniętymi, pełnymi energii seniorami-kajakarzami to pokrzepiająca perspektywa, że jesień życia może być etapem aktywnym i ciekawym.

Forma, zdrowie, uśmiech

Jesień życia pełna uśmiechu zdjęcie: Michał

Ten czas można wykorzystać różnie: narzekając na politykę, wsłuchując się w choroby lub przebywając wśród ludzi myślących pozytywnie i dbając o własną samodzielność i sprawność. Każdy sam dokonuje wyboru.

Warto dobrze spożytkować chwilę obecną, bez oglądania się za bezpowrotnie utraconą, rzekomo lepszą przeszłością. Rzeka nigdy się nie cofa i dzięki temu pozostaje żywa.

Marta Szymańska – dyplomowany kulturoznawca, germanista i technik farmaceutyczny. Jej głównymi zainteresowaniami są od zawsze: ekologia, produkty naturalne- kosmetyki, żywność; zdrowe i świadome życie. Idzie przez świat z otwartymi oczami, by nie przegapić niczego co się właśnie pojawia.

Seniorzy w akcji podczas spływu na Odrze:

Komentarze

komentarze

Komentarze: 5

Janusz

2014-09-14 18:35:49 Odpowiedz

Czytając ten artykuł i oglądając przepiękne zdjęcia, miałem ochotę dołączyć do grupy kajakarzy gdyby to było możliwe. W pełni potwierdzam wymienione zalety aktywnego trybu życia w każdym okresie życia. Gratuluję autorom artykułu i wspaniałych zdjęć.
Senior kajakarz

Henryka

2014-09-17 22:59:05 Odpowiedz

Piękny artykuł,chciałoby się tam być. Po minach uczestników widać, że są szczęśliwi.Szkoda, że nie słychać szumu wody, pluskających wioseł i klekotu boćków. Wiem jak to jest bo sama pływam kajakiem,lat ujmuje, sił dodaje…ech,co tu gadać…

Iwona

2014-09-30 13:15:31 Odpowiedz

ach piękna sprawa tak spędzać wolny czas na emeryturze… na sam widok serce się raduje a co dopiero tam być!

michal

2015-02-02 07:19:42 Odpowiedz

kajakarstwo jest dobre dla każdego niezależnie od wieku, bardzo przyjemny sport, ja kupiłem kanokajaki w http://kajakcentrum.pl/ by móc często pływać, kondycja cały czas dobra

admin

2015-02-02 10:38:48 Odpowiedz

Panie Michale, życzymy wielu udanych spływów kanokajakami oraz formy i zdrowia!

Dodaj komentarz