Kolorwanki dla dorosłych

Kto nie lubi rysować? W czasie rozmów telefonicznych czy przy robieniu notatek na marginesach kartek rodzą się różnorakie esy-floresy. Nasz mózg w ten sposób się odpręża, wracamy do „tu i teraz” zamiast skupiać uwagę na przykrych myślach i emocjach.
Dlaczego więc nie pogodzić przyjemnego z pożytecznym? Wystarczy chwycić kredkę w dłoń i sięgnąć po kolorowankę przeznaczoną dla dorosłego odbiorcy, żeby przy okazji uporać się ze stresem.

Niby nic, a tak to się zaczęło…

Kolorowanki dla dorosłych powstawały już wiele lat temu, ale tak naprawdę wszystko zaczęło się od wydanego w 2012 roku zbioru kolorowanek różnych autorów pt. The Creative Colouring Book for Grown-ups, który zachwycił wyrafinowane brytyjskie gusta.
Trend wyznaczyła jednak Johanna Basford. Jej Tajemy ogród w 2013 roku zawojował Amerykę, a potem szybko podbił serca mieszkańców Francji i do tej pory sprzedano 1,5 mln egzemplarzy tej książki. Dwa lata później nastąpiło szaleństwo na skalę światową – boom na zajęcie do tej pory wyłącznie zarezerwowane dla dzieci – kolorowanie.

Do Polski kolorowanki zawitały w 2015 roku. Na początku rynek rozwijał się bardzo nieśmiało, dlatego osoby zainteresowane tą formą rozrywki chciwie chwytały każdy pojawiający się tytuł. Teraz, powoli krajowa oferta wydawnicza (wydawnictwa: Nasza Księgarnia; Amber) zaczyna doganiać zagraniczną, a w księgarniach powstają nawet osobne działy z kolorowankami dla dorosłych.

Kolorowanki dla dorosłych- fenomen popularności

Kolorowanki kojarzą nam się z tym co już przeminęło – z beztroskim i spokojnym dzieciństwem. Teraz jako zabiegani, zapracowani i zestresowani dorośli z pewnością z wielkim sentymentem wspominamy tamten okres życia.
Czemu jednak nie mielibyśmy nadal się tak bawić zwłaszcza, że jest to więcej niż tylko barwna rozrywka? Kolorowanie wycisza umysł i rozluźnia, dzięki temu możemy choć na chwilę oderwać się od pędzącego świata, spoczywając uwagą na naszym dziele. Kartka papieru i kredki to dobre narzędzia do tego, żeby ćwiczyć koncentrację i cierpliwość, rozwijać kreatywność, pobudzić wyobraźnię, opanować stres i nawet pokonać bezsenność.

Do wyboru, do koloru

Kiedy już zdecydujemy się na zakup książki do kolorowania okazuje się, że możemy mieć problem z wyborem, bo w bogatej ofercie tematów i motywów naprawdę można się pogubić.

Kolorowanki dla dorosłych dzielą się na kilka kategorii, a każda z nich zawiera sporą ilość tytułów:
Zawijasy (esy-floresy) – są chyba najbardziej popularne. Książeczki wypełniają różnorakie wzory, które pozwolą nam zagłębić się w świat kolorowanek, a jednocześnie nie znudzić zbyt szybko. Do tych kolorowanek należą m.in.: Kolorowy trening antystresowy – Esy-floresy oraz Kolorowy trening antystresowy – Wzory i wzorki.
Abstrakcje – czyli obrazy i ornamenty, które przypominają witraże bądź też inne graficzne odwzorowania. Przykładem jest Antystresowa kolorowanka – Ornamenty.
Przyrodnicze – wśród nich wyróżnić można trzy typy. Pierwszy wprowadza nas do niesamowitego królestwa zwierząt, drugi to motywy czysto roślinne, trzeci natomiast jest połączeniem obu tych stylów. Na rynku dostępne są m.in.: Tajemy ogród i Zaczarowany las Johanny Basford .
Antystresowe i na bezsenność – to osobna kategoria, choć wszystkie inne mogą być do niej zaliczane. Takie terapeutyczne kolorowanki zawierają w sobie np. mandale inspirowane kulturą Indii i Tybetu. Warto tu wymienić Kolorowanie na bezsenność dla dorosłych.
Tematyczne – czyli kolorowanki nawiązujące swoją tematyką do słynnych książek czy seriali np. Gra o Tron – Książka do kolorowania.

Wybór jest więc niezwykle szeroki i każdy, nawet najbardziej wybredny odbiorca będzie w stanie znaleźć coś dla siebie.

Portret Cersei z książki do kolorowania „Gra o tron”. Fot. Agnieszka

Narzędzia i technika

Jeśli zainwestowaliśmy już w książeczkę z szablonami, to zapewne staniemy przed pytaniem czym ją pokolorować? Sama na początku pożyczałam kredki od syna, dopóki nie dostałam w prezencie zestawu 36 kredek akwarelowych.
Malować możemy jednak wszystkim: żelopisami, pastelami, zwykłymi kredkami ołówkowymi, flamastrami czy farbkami. Warto jednak przy zakupie kierować się kryterium jakości i nawet zapłacić więcej za lepsze i trwalsze narzędzia. To w jaki sposób kolorujemy: jakich technik użyjemy i jakie narzędzia do kolorowania ze sobą połączymy zależy tylko od nas. Polecam eksperymentowanie, bo efekty często mile zaskakują.

Kolor prawdziwy, szczery, szalony…

Przyznaję się, zwariowałam na punkcie kolorowanek! Wciągnęły mnie do tego stopnia, że pisząc ten artykuł musiałam co jakiś czas zrobić sobie przerwę i coś pokolorować…

Czy to dziwne? Raczej nie, bo po skończeniu dzieła czuję się tak, jakbym zrzuciła z siebie tonę niepotrzebnych myśli, zaczynam patrzeć na świat trochę inaczej, trochę bardziej… kolorowo.
Niektórzy mogą sądzić, że kolorowanie to zabawa dla małych dzieci, że dorosłym nie przystoi. Właściwie dlaczego nie? Dlaczego nie możemy od czasu do czasu zdjąć buty na wysokich obcasach, poluzować krawat, być naturalni i spontaniczni jak dzieci?
Drogi czytelniku, na przekór stereotypom, pokoloruj swój świat na nowo, może uda Ci się spojrzeć na niego choć trochę inaczej, z lekkim dystansem.

Agnieszka G.– studiuje pedagogikę małego dziecka, mama trzyletniego Aleksandra, żona szalonego naukow… chemika, zakręcona na tle swoich mężczyzn. Pasjonatka dobrego gotowania, książek fantasy, ciekawych animacji i oczywiście kolorowanek dla dorosłych.

Komentarze

komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Dodaj komentarz