Kilka słów o Forma i Zdrowie

Sto lat! 

Taka długość życia pojawia się przy każdym polskim toaście i życzeniach. Japończycy są odważniejsi mówiąc sobie banzai, czyli aż 10 000 lat. Nic w tym dziwnego: „siedemdziesiątka” na wyspie Okinawa to żaden wyczyn, nasza „setka” to pewnie ich „pięćdziesiątka”.

Może wypada więc przesunąć „metę życia” w narodowych serdecznościach, skoro mamy coraz więcej stulatków?

Jeszcze niedawno, bo w XIX wieku, średnia długość życia wynosiła 50 lat. Dzisiaj w Polsce kobiety żyją średnio 80, a mężczyźni 70 lat. Światowy rekord to 122 lata.

Witalni seniorzy, z biblijną postacią Matuzalema (969 lat) na czele, od dawna fascynują świat.

Pozwalają zaakceptować i oswoić myśl o starości. Pokazują, że człowiek bogatszy w zmarszczki i siwe włosy może żyć długo i ze świeżym spojrzeniem, obdarzać uśmiechem i energią, które nie podlegają wiekowym ograniczeniom.

Są miejsca w Europie, Japonii i Stanach Zjednoczonych, gdzie sędziwemu wiekowi towarzyszy często dobre zdrowie oraz aktywny tryb życia- to tzw. niebieskie strefy. Dan Buettner- pisarz i publicysta National Geographic- badał fenomen tych społeczności. Rezultatem jego pracy jest książka pt. Niebieskie strefy,  zawierająca lekcje długowieczności.

To w dużej mierze ta intrygująca lektura, a także pasja do wspierania zdrowego stylu życia, stały się inspiracją do powstania blogu Forma i Zdrowie.

Publikujemy artykuły i porady dla ludzi chcących żyć długo, pełnią życia, w doskonałej formie i zdrowiu.

Prezentujemy najnowsze informacje o tym, jak dbać o kondycję zarówno ciała, jak i umysłu, tak by współistniały w naturalnej harmonii.

Jaka jest recepta długowieczności, którą odkrył Buettner?

Jak pozostać sprawnym, radosnym i niezależnym przez długie lata i stworzyć własną błękitną oazę?

Te oraz wiele innych odpowiedzi odnajdziecie na naszym blogu.

A jeśli ktoś, kiedyś wymyśli patent na nieśmiertelność, na pewno napiszemy o tym jako pierwsi.


Marta Szymańska

Autorzy wpisów: przyjaciele, znajomi, eksperci

Korekta i redakcja językowa: Krzysztof Jaroń