zdjęcie: shutterstock

TRANSHUMANIZM to utopia czy nieuchronny etap w procesie rozwoju ludzkości?

Marzenie o nieśmiertelności towarzyszy niemal każdej kulturze ludzkiej od zarania dziejów. Jednak w ostatnich 20 latach rozwój techniki sprawił, że nawet najtęższe mózgi naszej planety wierzą, że jej osiągnięcie jest możliwe.

Nikołaj Fiodorow (1829-1903) — jeden z prekursorów ruchu transhumanistów

Prawosławny filozof uważał za niesprawiedliwy naturalny proces zastępowalności pokoleń. Starsze pokolenie daje kolejnemu życie, nie otrzymując w zamian nic jakościowo zbliżonego do tego daru. Konieczna jest zatem praca potomnych nad procesem wskrzeszania zmarłych. Według pobożnego uczonego, wskrzeszenie Łazarza przez Jezusa Chrystusa jest dla nauki wskazówką.

Dzisiejszy człowiek to dopiero początek ewolucji

 
Transhumaniści wierzą, że dzięki współczesnym technologiom nasze fizyczne, psychiczne i intelektualne możliwości będą się stopniowo zwiększać, aż określenie „człowiek” stanie się przeżytkiem. Zatem istotę post-ludzką trzeba będzie nazwać innym mianem.

 

zdjęcie: opublikownano za zgodą Angel Giuffria

Angel Giuffria na swoim profilu na Facebooku z dumą prezentuje  bioniczną rękę: „Wcześniej robienie fryzury trwało godzinami, teraz układam włosy lokówką w 20 minut, a  mam ich sporo!”.  Zdjęcie: opublikowano za zgodą Angel Giuffria

 

Nadchodzi era Bioniki

Bioniczne protezy bioder, kolan, stóp, kostek, rąk i nóg. Wyposażone w procesory i czujniki, coraz dokładniej odwzorowują naturalne ruchy człowieka. Ich budowa umożliwia imitację ruchów ludzkich mięśni i ścięgien i dostosowanie się do kontaktu z określonym środowiskiem zewnętrznym.

Neuroprotezy słuchu – implanty ślimakowe, które działają poprzez elektroniczną stymulację jakichkolwiek działających nerwów słuchowych. Przeprowadzono już także kilka skutecznych zabiegów wszczepienia implantu pniowego, w którym elektrody są podłączone bezpośrednio do pnia mózgu.

Esight Glasses – okulary dla niewidomych.

Stymulator rdzenia kręgowego, wszczepiany obok jego powierzchni. Umieszczony w podbrzuszu generator impulsów powoduje w ciele doznania zmniejszające ból.

Stymulator przedniego korzenia krzyżowego – osobom z porażeniem poprzecznym rdzenia kręgowego poprawia kontrolę nad opróżnianiem pęcherza, defekacją, a ponadto umożliwia mężczyznom erekcję.

Neurofeedback – wspomaganie aktywacji wybranych obszarów mózgu. Sensor na głowie pacjenta, przekazuje do komputera zarejestrowane informacje o aktywności poszczególnych obszarów. Prawidłowa koncentracja, wzbudzana jedynie wolą pacjenta, jest nagradzana przez pozytywny, przyjemny sygnał zwrotny, co motywuje mózg do kontynuacji ukierunkowanych procesów. Zabiegi te nie tylko mogą być pomocne w leczeniu padaczki czy chorób psychicznych, ale również intensyfikować działania obszarów związanych z przyswajaniem wiedzy.

Współczesne zastosowanie bioniki nie dotyczy jedynie redukcji dysfunkcji ludzkiego organizmu. Pracownikom jednej ze szwedzkich firm wszczepiono w dłonie chipy. Pozwalają one otwierać drzwi zamiast kluczy, uruchamiać biurowe urządzenia, wymieniać się danymi, a niedługo stosowane będą między innymi jako karty płatnicze. Funkcjonalność wszczepionych już chipów można rozszerzać. Chipy otrzymywali jedynie ochotnicy. Chętnych nie brakowało.

Chociaż postęp biotechniki i pokrewnych jej dziedzin jest imponujący, wciąż brak skutecznych środków na wiele problemów zdrowotnych trapiących ludzkość. Czy doczekamy czasów, w których możliwe będzie, przykładowo, leczenie raka kości tak jak dziś opryszczki czy przeziębienia?

Rozwiązaniem wydaje się krionika

Obecnie można zamówić usługę hibernacji. Zaraz po „legalnej śmierci” następuje zamrożenie ciała – do czasu, gdy możliwe będzie przywrócenie czynności życiowych. Zamówić można neuroprezerwację – zamrożenie mózgu, lub pełen pakiet z krioprezerwacją – zamrożeniem całego ciała. Podobno najtaniej usługa krioniki kosztuje w Rosji.

Czołowe postacie transhumanizmu i ich projekty

Jedno z laboratoriów krionicznych, gdzie w ciekłym azocie przechowywanych jest około stu ciał, prowadzi wraz z mężem Natasha Vita More, prezeska Humanity+ i doradczyni na Uniwersytecie Osobliwości.

Humanity+ to organizacja powołana w celu budowania świadomości społecznej w zakresie nowych technologii zwiększających zdolności człowieka. Walczy o prawa jednostek w poszczególnych krajach do rozporządzania swoim ciałem i powszechny dostęp do najnowszych osiągnięć technologicznych. Opracowuje między innymi międzynarodowy program badawczy związany z terapią spowalniającą procesy starzenia.

Osobliwość jest blisko: Kiedy istoty ludzkie przekroczą granice biologiczne

To tytuł biblii transhumanistów. Jej autorem jest Raymond Kurzweil, wybitny uczony, futurolog. W 2011 roku zajął trzydzieste miejsce w przeprowadzonym przez tygodnik Time rankingu najbardziej wpływowych ludzi świata. Jest szefem inżynierów w firmie Google. Wspólnie z NASA założył Singularity University (Uniwersytet Osobliwości).

Campus Uniwersytetu Osobliwości znajduje się w Dolinie Krzemowej na terenie NASA, niedaleko głównej siedziby Google i Facebooka. Kształceni są tam starannie wyselekcjonowani studenci i menadżerowie firm z całego świata. Wiedza zdobyta na zajęciach dotyczy rozwiązywania największych problemów ludzkości związanych z wodą, pożywieniem, energią elektryczną, edukacją, zdrowiem i demokracją. Główne dziedziny, którymi zajmuje się uczelnia, to: sztuczna inteligencja, robotyka, nanotechnika, biotechnologia i bioinformatyka.

Projekt Calico

Blisko transhumanizmu sytuują się działania firm usiłujących zaradzić dolegliwościom związanym z procesem starzenia. Calico to spółka założona przez Google i Artura D. Levinsona, byłego szefa firmy biotechnologicznej i członka rady nadzorczej Apple. Calico ściśle współpracuje z gigantem farmaceutycznym AbbVie w celu opracowania nowych leków na choroby osób w podeszłym wieku. Calico zatrudnia zespół naukowców zajmujących się opracowywaniem receptur i testami laboratoryjnymi. AbbVie przeprowadza natomiast badania kliniczne preparatów w końcowej fazie testów i zajmuje się wprowadzaniem gotowych leków na rynek.

Global Future 2045

Global Future 2045 to międzynarodowa organizacja, której celem jest uczynienie ludzi nieśmiertelnymi poprzez przenoszenie ich świadomości na cyfrowe nośniki. Liczba 2045 symbolizuje rok, w którym, według założeń transhumanistów, procesy takie staną się w pełni możliwe. Raymond Kurzweil, który przewodniczył kongresowi organizacji w roku 2012, powiedział między innymi: „Śmierć to tragedia. Nie potrafimy jeszcze żyć wiecznie, ale dzięki zdobytej wiedzy możemy dążyć do takiego momentu w przyszłości, kiedy nauczymy się więcej, by w ostateczności w razie potrzeby stworzyć własną kopię zapasową. Niewiele osób odwróci się od takich możliwości”.

Droga do cyborgizacji ludzkiej istoty rozpoczęła się dawno temu

Zastępowanie części ciała implantami czy potęgowanie możliwości zmysłów nie jest procesem nowym. Sztuczne zęby, okulary, aparaty słuchowe, rozruszniki serca czy przeszczepy organów nikogo nie szokują. Telefony komórkowe, komputery, sieć internetowa, do których dostęp ma niemal każdy człowiek zaledwie od dwudziestu lat, nie robią na nikim wrażenia. Jest to znane i przyswojone. Urządzenia służące do komunikacji i uzyskiwania informacji instalowane pod skórą będą powszechnie dostępne już wkrótce. Tak jak dziś zjawiskiem wyjątkowym jest nieposiadanie komórki, tak za jakiś czas przeżytkiem może być trzymanie jej w dłoni.

Krytycy transhumanizmu dzielą się zasadniczo na dwa obozy. Jedni mają zastrzeżenia co do możliwości osiągnięcia celów, jakie stawia sobie transhumanizm, drudzy do głoszonych przezeń etycznych i moralnych zasad. Ci ostatni twierdzą, że miłość sympatyków przekształcania człowieka do eugeniki, koncepcji nadczłowieka i eksperymentów genetycznych pachnie nazizmem XXI wieku.

Obrońcy idei, członkowie organizacji Humanity+, w siedmiu punktach Deklaracji Transhumanizmu przekonują, że postęp w dziedzinach nanotechnologii czy inżynierii genetycznej niesie ze sobą ogromny potencjał dobra, o wiele większy niż ilość negatywnych aspektów, które z czasem da się wyeliminować.

W nieodległej przyszłości przekonamy się, w jakim kierunku zwrócony zostanie ogromny potencjał technologicznych możliwości. Raymond Kurzweil w swojej publikacji Postęp i rezygnacja z 2004 roku stwierdza:

„Technologia zawsze ma obosieczne ostrze. Przynosi nam dłuższe i zdrowsze życie, wyzwolenie z fizycznej harówki i psychicznej mordęgi. Rozszerza nasze możliwości kreatywne. Ale to tylko jedna strona medalu. Technologia przynosi istotne zagrożenia. Potęguje zarówno naszą twórczą naturę, jak i naturę niszczyciela”.

 

Wojciech Badowski

 

 

Kobieta widzi syna po raz pierwszy dzięki specjalnym okularom.

Komentarze

komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Dodaj komentarz